Jump to content


Кратка енциклопедия на животните


Препоръчани коментари

1. КУЧЕТО

 

Кучето е опитомено от първобитния човек преди 7 хиляди години. Човекът го приютил при себе си, за да му помага. Така то станало пазач пред пещерата на първобитния човек, а после и помощник в лова. Днес е наш верен приятел и другар в игрите. Има много породи кучета, дори и с необичаен външен вид. Но всички се отличават с голямата си вярност към човека. Затова казваме “кучешка вярност” – знак за изключителната им преданост. А това е така, защото някога кучето е било диво животно – днес то приема човека като водач на глутницата, затова изпълнява нарежданията му и се радва и тъгува заедно със стопанина си. За кучето обкръжаващите го хора са просто по-големи и по-силни кучета от него, с които то трябва да се съобразява. Смята се, че кучето има черно-бяло зрение и не вижда цветовете, които ние виждаме.

 

2. КОТКА

 

Котките обитават Земята вече почти 35 милиона години. Някога в Древен Египет те са били считани за закрилници на домашното огнище. Почитали ги като свещени животни, наказвали със смърт за убийство на котка. Днес те стават рано сутрин, когато за тях е “време за игра”. Следобедът е отреден за почивка. Женските котки са добри ловци, защото тяхна грижа е да хранят малките. Котките са хитри ловци, които дебнат птички и други малки животинки от засада. Но в къщи ловят мишки, а понякога просто се отриват в краката на стопанина си. Така те показват, че ви обичат и че сте тяхна “собственост”. Драскането по дърветата и по канапетата вкъщи е начин, по който котката показва колко е едра - колкото по-нависоко са драскотините, толкова по-едра и силна е котката.

 

 

3. МАЙМУНА

 

Маймуните са умни и любопитни същества. Според учените, те са най-близките в природата роднини на човека. Ако една маймуна реши да направи нещо, тя съставя план как да бъде сторено това. Маймуните не обичат самотата, живеят на групи, пощят се взаимно и така показват уважението и приятелството си. Не понасят скуката и прекарват свободното си време в игри и проучване на околността. Дълго време висят по дърветата, но могат да ходят изправени на два крака, а с ръцете си да вземат различни предмети. Маймуната е актьор и обича да подражава на постъпките на човека. Разбира човешката реч, макар да не може да говори. Ако една маймуна научи нещо ново, другите в групата ще й подражават и ще се учат от нея. Живеят дълго – до 60 години.

 

4. КОАЛА

 

В Австралия живее необикновено животно – коалата. Наричана “сива торбеста мечка”, тя е симпатична, мека като плюшена играчка и любвeобвилна,с голям и смешен нос. Живее в югоизточните части на континента. Тя е торбест бозайник – отглежда малките си в кожена торба на корема и ги кърми с мляко. На езика на аборигените “коала” означава “без вода”. И наистина коалата приема вода само с храната си от евкалиптови листа. Живее по дърветата. Те са любимото й място за отдих. Понеже се храни само с листа от евкалипт, тя обитава само този вид дърво. 80% от времето си прекарва в спане, събужда се само сутрин, след изгрев слънце, за около два часа, за да яде. Коалата е самотник и не харесва компанията на себеподобните си. Новородените са много малки – едва 18 милиметра. След 60 дни напускат торбата на майка си, вече наедрели, а на 3 годишна възраст са напълно самостоятелни. Зрялата коала не надхвърля 60 сантиметра. Ражда се и живее по дърветата, слиза на земята само когато предчувства смъртта си.

 

5. КАТЕРИЦА

 

Често я виждаме в парка – подскача от клон на клон, пробягва по земята, за да се качи отново на някое дърво, улисана в търсене на храна. Катерицата е малко зверче с продълговато тяло и дълга пухеста опашка. Козината й е рижа до черна. През пролетта и лятото търси храна сутрин и вечер, а през зимата – през целия ден. Веселата скокливка е обичана сред любителите на животни. У дома се движи непрекъснато из стаите и е много любопитна. За разлика от други животни, тя наистина харесва компанията на човека и може да бъде негов истински приятел. В домашни условия живее 11 години. Обича кедрови орехи, слънчоглед, жълъди и гъби. Охотно похапва ябълки, круши и сушени плодове. Дори гризе кората на дърветата и шишарки, които още не са пръснали семената си. Два пъти в годината ражда до 12 малки.

 

7. ХАМСТЕРИ

 

Хамстерът е познат любимец в нашия дом. Единак е и не обича компанията на себеподобните си. В природата рие тунели в земята, като складира големи запаси храна – обикновено около10-20 килограма, но са откривани и цели “хамбари” с по 90 килограма зърнени храни. Основно вегетарианец, в природата почти половината от храната му се пада на насекоми, ларви и червеи. Хамстерът живее от две до четири години. Ако пред дупката му се изпречи противник, смело се хвърля в неравен бой, за да се добере до дома си. Майка-хамстер ражда наведнъж 10, а понякога - дори 20 малки. За малчуганите е нужна слама, за да може майка им да свие гнездо, в които да ги сложи. Новородените са слепи и неокосмени, с червена гладка кожа. На петия ден започва да расте козина, а на десетия вече проглеждат. А защо ги обичаме? Може би защото хамстерът е едно вечно непораснало бебе…

 

 

9. ГЕКОНИ

 

В света съществуват 670 вида гекони. Те са най-малките сред гущерите. Имат особен палец с широка пластинка и множество власинки, с които се захващат за гладки повърхности като стъкло и стени. В брачния период се водят битки за надмощие между мъжките гекони. Бият се докато някой от противниците не побегне, а понякога такива двубои завършват със смърт. Геконите, също като хамелеоните, не пият вода, а облизват росата от растителността. Известни са сцинковият гекон, леопардовият, мадагаскарският, токи. Токи е най-предпочитаният за отглеждане у дома. Домашните гекони са самотници, за разлика от дивите им събратя. Те са неизменни спътници на човека в тропиците. Геконът токи достига дължина 36 сантиметра. Както при хамелеона, окраската му се изменя според обкръжаващата го среда. Токи имат силен глас, чува се нещо като “то-ки”, откъдето идва и името им.

 

10. ХАМЕЛЕОНИ

 

Хамелеонът обитава Африка и Мадагаскар. Живее по дърветата, движи се много бавно, от крак на крак, като с всяка крачка се предвижва едва с 1 - 2 сантиметра. Само ако е застрашен, прави скок от цели 50 сантиметра, за да се захване за друг клон. Не пие, а ближе росата по дърветата. Вижда прекрасно със странните си очи, всяко от които може да гледа в напълно различна посока. Когато лявото око гледа безучастно встрани, дясното може да оглежда някоя клонка над главата му. Хамелеонът не може да догони жертвите си, затова дебне неподвижно мухи, скакалци, бръмбари. Изстрелва дългия си и лепкав език, улавя насекомото и го поглъща. Езикът му е по-дълъг от тялото и опашката му! Умее да сменя цвета си - има хроматофори - боички, с които променя окраската си, както пожелае. Зелената му кожа става черна, щом е ядосан или заплашен от враг. Тогава съска като змия и се разтяга, за да покаже колко е голям.

 

11. ИГУАНА

 

Странен и ленив домашен любимец е игуаната. Известните видове са над 700. Най-многобройни са анолисите – живеят в Северна Америка. Те са и най-популярните домашни игуани. Има горски, скални, пустинни, степни, полуводни видове, обитаващи Северна и Южна Америка. Особено известни са тези от Галапагоските острови. Игуаните са студенокръвни и затова се греят на слънце. Хранят се с малки риби, мишки, големи насекоми. Галапагоските игуани пък пасат водорасли от дъното на океана. Снасят яйца в кожена обвивка. Макар да изглеждат тромаво, игуаните понякога могат да са много пъргави. Свидетели разказват как случайно паднала в реката игуана с бързи пляскания с лапи и опашка успяла да пробяга разстоянието до брега, задържайки се над водата.

 

12. ПАЯЦИ

 

Оказва се, някои хора предпочитат за домашни любимци... паяци. Тарантулата, например, е рядък вид паяк - не се среща по нашите земи, но пък е ценна заради...отровата си. Малка, ала в сравнение с човешките размери... Но в света на паяците тя е гигант. Сива или тъмно кафява, понякога и черна, достига размери от 9-10 сантиметра, макар тялото й да не е по-голямо от 5 сантиметра. Останалото се пада на краката. Тарантулата живее много дълго – от 25 до 40 години! Тя е сред най-тежките паяци: цели 80 грама! Не плете паяжини, както другите паяци, а преследва плячката си с дългите си крака и я умъртвява с отрова. Храната й са дребни насекоми – скакалци, бръмбари, други паяци, дори малки гущери. Невероятно, но тарантулата има осем очи – две отпред и по три отляво, отдясно и на гърба! Обикновено копае дупки във земята, от които си прави жилище.

 

 

 

13. СКОРПИОНИ

 

Друг обитател на дома ни е скорпионът. Известни са 1400 - 1500 месоядни скорпиони, живеещи в пустините или тропическите дъждовни гори. Някои обитават умерените климатични пояси. Скорпионът живее и в България.У нас е представен с най-малкия вид, обитаващ райони с надморска височина между 200 - 500 метра.Домашните скорпиони произхождат от тропическите си побратими, понеже те са най-големи, най-пъстри и не толкова отровни. В домашни условия скорпионът живее около 5 години. Най-често срещан сред домашните скорпиони е императорският, достигащ дължина 15 сантиметра. Храни се с насекоми - щурци, скакалци, хлебарки. Тези животинки трябва да му се дават живи, иначе няма да ги яде...Брачният танц на скорпионите е интересен. Те се захващат с жилата си и танцуват в кръг. Женският скорпион ражда след 5 - 9 месеца, но има опасност новородените да бъдат изядени от собствената си майка! Затова се налага да бъдат отделени почти веднага от нея. Щом порасне, а това става след 3 месеца, скорпионът сменя кожата си - просто се измъква от старата си обвивка. Това става 5 - 6 пъти в живота му.

 

15. КОСТЕНУРКИ

 

Костенурките са едни от най-старите животни на Земята. Появили са се заедно със динозаврите преди 200 милиона години и оттогава почти не са се променили. Живеят много дълго - със сигурност е установено, че една средиземноморска костенурка е живяла 125 години, а друга - от вида на костенурката-исполин, е доживяла до възраст от152 години! Костенурките обитават сушата и водата. У дома най-често отглеждаме земни костенурки. Те са 37 вида, от тях 20 живеят в Африка. Хранят се с растения, но макар и рядко, похапват и някои бавни животинки, изпречили се на пътя им. Издържат дълго без вода и храна. Земната костенурката е с малки размери - от 7 до 12 сантиметра. Костенурките, обитаващи Галапагоските острови обаче са много по-големи - възрастните екземпляри могат да надхвърлят дължина 2 метра и тегло 600 килограма!Понеже са тромави, не се спасяват с бягство, а се свиват в черупката си, която е много здрава. Обичат топлината и светлината. В България е разпространена средиземноморската костенурка. Тя снася 4 -12 яйца и се нуждае от голяма влажност на въздуха при отглеждането й. В терариума на двойка костенурки трябва да се отдели площ от поне половин квадратен метър.

 

16. ЖАБИ

 

Жабите са едни от най-интересните домашни любимци. Съобразителни са и са активни денем и нощем. Зелената жаба достига 14 сантиметра и е най-често отглежданата в домашни условия. Обитава открити места – покрай реки, езера, блата. Издържа обезводняване, равно на половината от теглото й. Излиза на лов привечер, хранейки се с безгръбначни животни, особено с гъсеници, които са лакомство за нея. Любимо място за лов на жабата е ...под уличната лампа! Там тя лови нощни насекоми, които са привлечени от светлината. Изстрелва езика си и само за 1/15 част от секундата го прибира с уловената жертва. От враговете си се защитава с отрова – цялото й тяло е покрито с отровни жлези, но за човека отровата й не е опасна. В терариума, както и дивата си посестрима, жабата разтърква с лапички отровните си жлези, за да се застрахова отрано от възможни нападения. Заспива “зимен” сън няколко пъти в годината – всеки път, щом температурата падне под 8 градуса по Целзий. Зимува в дупки, като се закопава надълбоко. Лекарствата от жабешка отрова помагат срещу инфекциозни заболявания и подобряват работата на сърцето и белите дробове.

 

17. МОРСКИ СВИНЧЕТА

 

 

 

Морските свинчета са пренесени в Европа от Перу и Колумбия, където и досега те са диви обитатели на джунглата. Истинското име на морското свинче е кавия. На първите заселници на Новия свят това животно много заприличало на малка свиня, поклащаща се на задните си крака. Сега това животно е напълно одомашнено и има няколко породи. Дълго преди европейците да заселят Америка, инките също са ги отглеждали като домашни животни. Отличава се с миролюбив характер и устойчивост към болести. В клетката не създава шум, само тихичко пописква. Звукът, издаван от морското свинче е подобен на този на свинята, и затова животинчето е наречено с това прозвище. Когато е гладен, мъникът лекичко писука, а когато е недоволен от нещо – съска също тъй слабо, но на по-големи паузи. А когато наистина е уплашен, трака със зъби. “Пощракването” със зъби може да означава и удоволствие и само опитният стопанин ще се научи да различава тези почти незабележими разлики в поведението на домашния му любимец.

 

18. РИБИ

 

Гупата е най-известната сред акваристите рибка .Внесена е в Европа за пръв път през 1866г., в Лондон от ботаникът Гупи и е наречена така в негова чест.

Мнозина развъждат в домашни условия тези красиви риби. Те живеят 2 – 3 години. Живораждащи са. Женските достигат 4 сантиметра, а мъжките – 6 сантиметра дължина. Възрастните женски раждат повече от младите. Една женска ражда от 20 до 100 малки. Непрентенциозни са към средата на обитание. Минималното количество вода за една рибка не трябва да е по-малко от 1,5 – 2 литра вода. Аквариумът трябва да е гъсто засаден с растителност и добре осветен, а солеността на водата да е между 2% и 5%. Температурата на водата трябва да е 22 – 28 градуса по Целзий. Гупите са всеядни риби-ядат всички видове храни,но се нуждаят и от растителна храна,която трябва да е около половината от дневната им дажба. В никакъв случай не бива да се хранят само с един вид храна.Това довежда до заболявания, неправилно развитие и нежизнеспособно поколение. За доброто им здраве всяка седмица е нужно да се подменя една четвърт от водата в аквариума.

 

19. ОХЛЮВИ

 

Охлювите обитават различни райони на света, особено тропиците. Ахатините са великаните сред сухоземните охлюви и живеят в Африка. Черупката им може да расте до 20 сантиметра дължина и 10 сантиметра ширина. Ахатинът тежи почти половин килограм – наистина впечатляващо за охлюв. Но не всички са толкова големи. У нас, в България е разпространен градинският охлюв. Той гордо лази на слузестия си крак, оставяйки след себе си дълга следа. При опасност се крие в черупката си, но тя не е сигурна защита срещу по-едри животни. Охлювът е тревопасен и обича влагата. Интересно е, че охлювите се раждат двуполови – могат да бъдат и женски, и мъжки в зависимост от условията. Снасят яйчица, големи колкото грахово зърно, които заравят в малки ямки в земята, за да изчакат до излюпването им. Есента всички охлюви се заравят в земята и се приготвят за зимен сън.

 

20. ЗМИИ

 

Някои хора избират странни домашни любимци - змиите. Най-често срещан сред домашните змии е индийският питон. В Китай змията е считана за символ на мъдростта. Някои видове са отровни, но те са малки по размери, с ярка цветна окраска, служеща за предупреждение към враговете им. Само четвърт от змиите са отровни. Големите змии не убиват с отрова, а с мощните си мускули, с които задушават жертвата. Такива са боата и питонът. Змиите са възникнали отдавна. Някога са били гущери, загубили крайниците си и ги заменили с параподи - особени гънки по корема на змията, с които тя се предвижва. Мозазаврите - праисторически морски гущери, са предполагаемите им предци.

Днес има над 2500 вида змии. Добри ловци са, но не преследват, а дебнат плячката си. Питонът поглъща до 68 килограма храна наведнъж, но смилането на такова количество е бавно. Достига 10 метра дължина и тегло 140 килограма.

Змиите снасят яйца, от 15 до 100, в зависимост от сезона. Имат остър език, който им служи за нос, с който “опипват” въздуха за плячка. Зрението им също е силно, макар някои змии да се ориентират само по температурата.

 

21. ПАПАГАЛИ

 

В Европа разбрали за папагалите от походите на Александър Македонски, пълководецът му Онезикрит донесъл тази птица от походите в Индия. Обитават целия свят, но почти половината видове са в Австралия. Живеят 15 – 20 години, а по-едрите – 70 и повече. Почитани са заради ловкостта, съобразителността и пъстрите им пера, използвани за украшения. В древно Мексико гнездата им се смятали за лична собственост и ги предавали по наследство от баща на син. Папагалите са дървесни птици, но някои от тях с удоволствие живеят и на земята. А пък новозеландският папагал кеа е истинска алпийска птица – живее в планините, почти до границата на снеговете. Папагалите са верни съпрузи и никога не сменят брачния си партньор. Говорещите папагали забавляват и изумяват хората. Вярно, това са само повторени думи, чути от човека, чийто смисъл не разбират. Папагалите обичат да се къпят, но не им харесва, ако насила ги поливат с хладна вода – безвреден начин за наказание за пакостите на домашната птица.

Папагалът има силен клюн, подвижен като човешка ръка. Долната част се захваща свободно и така може да отвърти гайка, да пререже бодлива тел. Обича игрите и децата, когато го хранят с плодове. Похапва и червейчета, може да свикне и с животинска храна.

 

23. ГЪЛЪБИ

 

Гълъбите са сред нас отдавна. Скалистият гълъб е обитавал Югоизточна Азия още преди 7 милиона години. Гълъбът е с размери 35 сантиметра, като мъжките са малко по-големи. Средното им тегло е 350 грама. Обитават дупки в скалите, а в градска среда строят гнездата си на издатини на сградите. Мъжкият гълъб носи малки клонки, от които женската сама строи гнездото си. Снася две яйца, които мъжкият мъти през деня, а тя – нощем. Мътенето продължава 18 дни. Малките се хранят през първата седмица от живота си с особено “гълъбово мляко”. Има 28 типа окраски на гълъбите, но обикновено мъжките са тези, които са по-ярки. Белите гълъби са всъщност “безцветни” – те са албиноси и са изключение. Устройството на перата им позволява не само да летят, но и да усещат промените в атмосферното налягане, приближаващите бури и други въздушни промени. Чуват и най-слабите звуци, които ние не можем. Могат да дочуят дори звука, който идва от далечен вулкан. Пият вода, засмуквайки я като със сламка с острата си човка. Изглежда гълъбите умеят да се ориентират при полет по Слънцето денем, и по магнитното поле на Земята – нощем. На ден могат да прелетят над 900 километра при средна скорост от 80 – 90 км./ч.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...